تبلیغات
شمیم نماز - استفتائات از محضر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی
نمازپلی به سوی بهشت

استفتائات از محضر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

شنبه 12 آذر 1390 09:49 ق.ظ

نویسنده : هادی بیابانی
ارسال شده در: استفتائات از مراجع درباره نماز ،


س: سخن گفتن در اثناء اذان و اقامه چه صورت دارد؟


پ: سخن نگفتن در اثناء اذان و اقامه مستحب است.


س: هنگامی كه وقت اذان به افق شهر از رادیو یا تلویزیون اعلام می‎شود، می‎توان نماز خواند یا باید صبر كرد تا اذان رادیو یا مسجد تمام شود؟


پ: ملاكِ شروعِ به نماز، داخل شدن وقت است. پس اگر از اذان رادیو و تلویزیون یا مسجد اطمینان به دخول وقت پیدا شود، می‎توان پیش از تمام شدن اذان، نماز را خواند؛ هر چند مقداری تأخیر برای رعایت احتیاط، خصوصاً در اذان صبح، مطلوب است.س: هنگام صبح اگر شك كنیم كه آفتاب طلوع كرده یا نه، باید نماز را به نیت ادا بخوانیم یا قضا؟


پ: می‎توانید به نیّت ادا بخوانید و می‎توانید به قصد مافی‎الذمه بجا آورید، به این معنی كه اگر قضا شده باشد، قضا و اگر آفتاب طلوع نكرده، ادا باشد.


س: اگر بعد از نماز شك كنیم وضو داشته‎ایم یا نه، نماز چه حكمی دارد؟


پ: نماز صحیح است و به شك در وضو بعد از نماز اعتنا نكنید.


س: فرو بردن ریزه‎های غذا كه در بین دندان‎ها است، در حال نماز چه صورت دارد؟


پ: اشكال ندارد.


س: اگر دستمال یا چیز نجس دیگری همراه نمازگزار باشد، چه حكمی دارد؟


پ: بودن اشیایی مانند دستمال كوچك، كلید، چاقو و پول نجس به همراه نماز گزار، در صورتی كه نجاست آن به بدن و لباس سرایت نكند، اشكال ندارد.س: استفاده از زنجیر، انگشتر و حلقه نامزدی طلا برای مردان چه صورت دارد؟


پ:زینت به طلا برای مرد در هر حال حرام است و نماز با آن باطل است.س:اگر با لباسی كه مقداری خون دارد نماز بخواند، حكمش چیست؟


پ:اگر مقدار خون، كم‎تر از درهم ]تقریباً به اندازه سكه دو ریالی[ باشد، نماز صحیح است؛ جز خون‎های سه گانه خانم‎ها و خون كافر و سگ و خوك، كه حتّی با كم‎تر از درهم آن هم نمی‎توان نماز خواند.


س:اگر لباس كسی كه مشغول نماز است خونی باشد، واجب است به او اطلاع دهیم؟


پ:تذكر دادن لازم نیست و نماز او با عدم اطلاع صحیح است. ولی اگر نمازگزار حكم شرعی بطلان نماز با خون بیش‎تر از درهم را نمی‎داند،از باب ارشاد جاهل لازم است حكم شرعی مسأله برای او بیان شود.


س:نماز خواندن با مانتو و روسری چه صورت دارد؟


پ:اگر شرایط لباس نمازگزار در آن رعایت شود و مقداری از صورت كه شستن آن در وضو واجب نیست و زیر چانه و دست‎ها از مچ به بالا و موی سر كاملا پوشیده باشد، اشكال ندارد؛ هر چند نماز با چادر برای رعایت پوشش در نماز آسان‎تر و بهتر است.


س: آیا نماز خواندن روی تخت جایز است؟


پ: اگر هنگام نماز، تخت، حركت زیادی نداشته باشد و بدن روی آن آرام گیرد، نماز صحیح است.


س :در نماز جمعه از روزنامه‎ای كه اسم خدا در آن نوشته شده است به عنوان زیر انداز استفاده می‎كنیم، اشكال دارد؟


پ: نشستن و ایستادن روی چیزی كه اسم خدا در آن نوشته شده است، حرام است و نباید روی آن نماز خواند.

س: اگر كسی به این مسأله توجه نداشته كه بسم ‎الله ‎الرحمن الرحیم را در نماز باید به قصد همان سوره‎ای كه می‎خواهد بخواند بگوید، معمولا اول بسم الله را می‎گفته و سپس سوره را در ذهن تعیین می‎كرده است، آیا باید نمازهایی كه تاكنون خوانده قضا كند؟


پ: در مورد س، نمازهایی كه قبلا خوانده قضا ندارد؛ ولی باید در نمازهای بعد رعایت كند و بسم الله... را به قصد همان سوره‎ای كه می‎خواهد بخواند، تلاوت كند.


س: اگر اشتباهاً سوره را قبل از حمد بخوانیم، سجده سهو واجب می‎شود؟


پ: خیر، سجده سهو واجب نمی‎شود، البته باید پس از قرائت حمد، مجدداً سوره كاملی خوانده شود.


س: در نماز بجای سوره قل هو اللّه احد می‎توانیم یك سوره دیگر از قرآن بخوانیم اما چهار سوره است كه خواندن هر یك از آن‎ها به تنهایی كافی نیست بلكه باید با سوره دیگری خوانده شود. آن چهار سوره كدامند و چگونه باید خوانده شوند؟


پ: در نماز بجای قل هو الله احد... خواندن هر یك از چهار سوره «انشراح»، «والضحی»، «فیل» و «ایلاف» به تنهائی كفایت نمی‎كند، بلكه دو سوره والضحی و الم‎نشرح، و هم چنین دو سوره فیل و ایلاف در نماز، هر كدام یك سوره حساب می‎شوند.


س: در ركوع نماز باید دست‎ها روی زانو باشد یا اگر بالاتر از زانو هم گذاشته شود، اشكال ندارد؟


پ: اگر به مقداری كه بتواند دست را بر زانو بگذارد خم شود كافی است، و دست گذاشتن بر روی زانو در حال ركوع واجب نیست. و اگر بدن در حال ذكر ركوع، آرامش داشته باشد، می‎توان دست‎ها را رها كرد؛ اما مستحب است مردها كف دست‎ها را روی استخوان زانو بگذارند و خانم‎ها بالای زانو قرار دهند.


س: كسی كه با سرعت به سجده می‎رود اگر سرش بیش از یك بار به مهر بخورد حكمش چیست؟


پ: در مواردی كه سر بدون اختیار از محل سجده برمی‎گردد و دوباره بدون اختیار به محل سجده می‎رسد، یك سجده محسوب می‎شود و نماز صحیح است؛ اما اگر می‎تواند بعد از برگشتن سر از محل سجده از فرود دوباره آن به مُهر جلوگیری كند؛ باید از برگشتن سر به سجده خودداری كند و آن رایك سجده به حساب آورد (حتّی اگر ذكرسجده را نگفته باشد) و بعد از نشستن، دوباره به سجده برود و آن را سجده دوم خودحساب كند.


س: اگر در حال خواندن نماز، بچه‎ای مهر را بردارد، چه باید كرد؟


پ: اگر چیزی كه سجده بر آن صحیح است در دسترس او باشد، باید برهمان سجده كند؛ و گر نه ـ اگر وقت وسعت دارد ـ نماز را بشكند و دوباره با چیزی كه می‎توان بر آن سجده كرد، نماز بخواند. امّا اگر وقت تنگ است و نماز قضا می‎شود، باید به لباس خود سجده كند؛ و اگر آن هم ممكن نبود، به پشت دست سجده كند.


س: اگر هنگام گذاشتن پیشانی روی مهر نماز، قسمتی از موی سر یا چادر بین پیشانی و مُهر حائل شود، وظیفه چیست؟


پ: باید به طوری كه پیشانی از روی مهر بلند نشود و سجده زیاد نگردد، مو یا چادر را كنار بزنند و بعد از استقرار پیشانی روی مهر، ذكر سجده را بگویند. البتّه اگر پیشانی به مقداری كه در سجده لازم است، روی مهر باشد، كنار زدن چادر یا مو از پیشانی لازم نیست.


س: آیا برای انجام سجده واجب قرآن، رعایت حجاب برای خانم‎ها لازم است یا خیر؟


پ: در سجده واجب قرآن، اگر مواضع هفتگانه سجود بر زمین باشد و پیشانی بر مُهر یا چیزی كه سجده بر آن صحیح است قرار گیرد، كافی است و رعایت حجاب و روبه قبله بودن و وضو داشتن لازم نیست.


س: اگر كسی آیه سجده را از ذهن بگذراند ولی بر زبان نیاورد، ‎مثلاً ‎از ‎روی ‎قرآن ‎نگاه ‎كند، ‎آیا ‎سجده ‎بر ‎او ‎واجب ‎می‎شود؟


پ: صرف خطور در ذهن موجب وجوب سجده نمی‎شود.


س: آیا در سجده‎های مستحب هم، باید شرایط سجده واجب رعایت شود؟


پ: در سجده‎های مستحب، مثل سجده شكر، رعایت شرایط سجده واجب لازم نیست.


س: آیا قنوت را می‎توان به زبان فارسی خواند؟


پ: دعا به غیر عربی در قنوت اشكال ندارد.


س: آیا ترك قنوت اشكالی دارد؟


پ: قنوت مستحب است وترك آن سهواً یاعمداً مبطل نماز نیست.


س: آیا چرخاندن انگشتر و نگاه به نگین در حال قنوت استحباب دارد؟


پ: انگشتر عقیق به دست كردن برای نماز و نیز نگاه كردن به كف دست در قنوت استحباب دارد؛ (بحار، ج 85، ص‎195) ولی برای استحباب چرخانیدن انگشتر و نگاه به آن دلیلی نیافتیم


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -